Kezdjük az elején. Mi is az a HUGO-díj?
„A Hugo-díj egy művészeti díj, amelyet minden évben a World Science Fiction összejövetele, a Worldcon küldöttei ítélnek oda a megelőző naptári évben a Science-fiction és a fantasy műfajában született művekért és elért eredményekért. A díjat Hugo Gernsbackről, az Amazing Stories című sci-fi magazin alapítójáról nevezték el.”
-Köszönjük Wikipédia
Ez a neves esemény tegnap este, azaz augusztus 22-én került megrendezésre, de nem is szaporítanám tovább a szót.
Hölgyeim és Uraim, a kategóriák:
Legjobb regény
Ebben a kategóriában Cixin Liu lett a nyertes, The Three-Body Problem című regényével. A kínai származású szerző műve ugyan 2008-ban már megjelent, de csak 2014-ben jelent meg angol nyelven, Ken Liu fordítónak köszönhetően, így a HUGO-díj szabályainak megfelelően elindulhatott a versenyen... amit meg is nyert.
Legjobb kisregény
Ebben a kategóriában nem osztottak ki díjat. Igen, ilyen is előfordulhat.
Legjobb elbeszélés
„The Day the World Turned Upside Down” című alkotás nyerte meg, ami Thomas Olde Heuvelt tollából származik.
Legjobb novella
Nem lett díjazott.
Legjobb irodalmi alkotáshoz köthető munka
És itt sem osztottak díjat.
Legjobb grafikai történet (képregény)
Ebben a kategóriában egy Marvel képregény rabolta el a díjat a többi esélyes elől. A Ms. Marvel Volume 1: No Normal címre hallgató alkotást G. Willow Wilson írta és Adrian Alphona és Jake Wyatt rajzolták. Gratulálunk nekik!
Legjobb dramaturgiai előadás / hosszú formában
Szintén egy Marvel győzelem. A tavalyi év egyik legsikeresebb mozija, a Galaxis őrzői nyerte meg ezt a díjat, megelőzve az Amerika kapitánya: A tél katonáját, A holnap határát, a Csillagok között és a LEGO-kaland című filmeket.
Legjobb dramaturgiai előadás / rövid formában
Az Orphan Black, vagy ahogy itthon nevezik a Sötét árvák második évadának fináléja nyerte ezt a kategóriát. A verseny igencsak szoros volt, hiszen többek között a mára már legendás Trónok harca jelenetet, a Hegy és a Vipera küzdelmét sikerült legyőznie.
Legjobb szerkesztő / rövid formában
Nem lett díjazott.
Legjobb szerkesztő/ hosszú formában
Itt sem nyert senki sem.
Legjobb szakmai alkotó
Julie Dillon lett a győztes. Az amerikai származású szerző a sci-fi és a fantasy műfajában alkot képeket. Többek között videó játékokhoz, könyvekhez, magazinokhoz és zenei albumokhoz készít illusztrációkat.
Legjobb félprofesszionális magazin
Ezt a díjat a Lightspeed Magazine söpörhette be magának, amit John Joseph Adams, Stefan Rudnicki, Rich Horton, Wendy N. Wagner, és Christie Yant szerkesztenek.
Legjobb rajongói magazin
Idén a Journey Planet nyert, James Bacon, Christopher J Garcia, Colin Harris, Alissa McKersie, és Helen J. Montgomery szerkesztők jóvoltából.
Legjobb nem professzionális hang vagy videó
Itt a Galactic Suburbia Podcast lett a győztes. Innen is gratulálunk nekik!
Legjobb rajongói író
Laura J. Mixon, eredetileg vegyész, de ismertebb nevén Morgan J. Locke, a sci-fi szerző nyerhette idén a díjat.
Legjobb rajongói alkotó
Elizabeth Leggett, illusztrátor csodás munkája nyerte el a kis szobrocskát.
A John W. Campbell-díj a legjobb új írónak
Ezt a díjat az az új író kapta, aki a 2013-as vagy a 2014-es évben a legjobb tudományos fantasztikus vagy fantasy alkotást készítette. Ezt a díjat a Dell Magazines szponzorálja, ami ugyan nem a HUGO-díj, de ezen az eseményen adnak át. Wesley Chu nyerhette idén ezt a díjat.
Ők lettek a 2015-ös THE HUGO AWARDS díjazottjai. Remélhetőleg műveik minél hamarabb meg fognak jelenni magyar nyelven, hogy az itthoni olvasók is élvezhessék műveiket.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.